Av Olav Torvund - Skrevet: Thursday, October 9, 2008 - Sist endret: October 9, 2008 - Save & Share - 2 Comments

Bylarms fes­ti­val­sjef Runar Egge­s­vik rea­ge­rer mot anmel­der­nes slakt av plate­de­bu­tan­ter, og det med god grunn. Et eksem­pel som trek­kes fram er Trine Sol­lies anmel­delse av “Kat­zen­jam­mer: Le Pop”. I den grad anmel­del­sen har noen sub­stans, så fin­nes den gjemt blant disse ordene:

For det første er dette hek­tisk – vel­dig hek­tisk – og der­for også slit­somt. Her trak­te­res det ene instru­men­tet etter det andre i et for­ry­kende tempo. Bala­laika­bass, man­do­lin og trom­pet i det ene øyeblik­ket, klokke­spill, vaske­brett og harpe­leik i det andre. For all del; dette er både fan­tasi­fullt og ener­gisk, men det hol­der ikke bare å trak­tere kårni instru­men­ter. De bør trak­te­res med stil, og det er en sole­klar for­del å beherske sine instru­men­ter til fin­ger­spis­sene før man begir deg ut på et musi­kalsk mara­ton som Le Pop.

Albu­met kan i beste fall for­sva­res med ord som spille­glede, sjarme og krea­ti­vi­tet. Kvar­tet­ten er full­sten­dig blot­tet for blyg­sel og over­skri­der den ene sjan­ge­ren etter den andre. Et sam­men­surium av blue­grass, blues, folke­mu­sikk, rock og bal­kan­pop. His­sige korin­ger og uvørne vokal­pre­sta­sjo­ner gir det hele et røl­pete preg av en efter­fest du helst skulle vært foruten.”

Dette er syn­sing fra en “jour­na­list” som bader i sine egne ord og full­sten­dig mang­ler evne til å kom­mu­ni­sere noe om den plata hun skri­ver om — bort­sett fra at hun åpen­bart ikke liker den.

Som musikk­in­ter­es­sert kunne jeg ønske at mediene tok musikk på alvor og fak­tisk kre­ver at anmel­derne skal kunne noe om musikk, i til­legg til at de må kunne skrive. Anmel­der­nes synes ikke å andre kva­li­fi­ka­sjo­ner enn et opp­blåst ego og at man er en medieklovn. I alle fall kla­rer de ikke å for­midle noe om musik­ken. Kra­vene til skri­ver­fer­dig­he­ter er visst hel­ler ikke så vik­tige i den bran­sjen. For disse anmel­derne er musik­ken blitt redu­sert en kulisse som de bru­ker som bak­grunn for å dyrke seg selv. Trine Sol­lie mak­ter ikke å for­midle noe om den musik­ken hun skri­ver om, og det burde være ele­men­tært om man skal være musikkanmelder.

Musik­ken som hun for­sø­ker å skrive om vet jeg fort­satt ikke stort om. Skal man skrive en har­se­le­rende slakt så må det i alle fall gjø­res med stil, og det mak­ter ikke Trine Sol­lie. Det blir bare platt og plumpt. Anmel­del­sen kan ikke få bedre enn ter­ning­kast 1.

  • Knut

    Hva er for­skjel­len på at en anmel­delse vur­de­res opp og ned, og at en plate gjør det? Eller ret­tere sagt, hva er for­skjel­len på at du syn­ser om en anmel­delse der du ikke har hørt plata det snak­kes om, og at du mener at anmel­del­sen ikke er godt (sti­lig(!)) nok begrunnet?

  • http://www.torvund.net Olav Tor­vund

    En plate­an­mel­delse skal si meg noe om musik­ken. Det er alt for mange anmel­dere som ikke evner å få fram noe om dette. Musikk­an­mel­dere bør kunne noe om musikk. Det hol­der ikke bare å mene masse om musik­ken og ha et bren­nende ønske om å se sitt navn på trykk. Når en anmel­delse ikke sier stort mer enn at anmel­de­ren likte eller ikke likte musik­ken, og kryd­rer det med ord som gir inn­trykk av at de drøm­mer om å være idol-dommere, da sier de mer om seg selv enn om musik­ken. Når det kom­mer til styk­ket er det vel seg selv disse anmel­derne egent­lig ønsker å si noe om.