Av Olav Torvund - Skrevet: Tuesday, December 16, 2008 - Sist endret: December 16, 2008 - Save & Share - One Comment

Jeg lin­ker, der­for er jeg. Det er man­traet på inter­net­tet.” Slik star­ter pre­sen­ta­sjo­nen av en gruppe danske jour­na­lis­ters lenke­ma­ni­fest. De har for­mu­lert “seks lover om len­king”. Disse lyder:

“Første lov: Vi lin­ker videre til kil­derne til de oplys­nin­ger, som vi bru­ger i vores jour­na­lis­tiske pro­duk­ter. Har vi læst, set eller hørt væsent­lig ny infor­ma­tion på et eks­ternt site, lin­ker vi til det – om f.eks. virk­som­he­der, per­soner eller undersøgelser.

Anden lov: Vi lin­ker direkte og præcist til den benyt­tede infor­ma­tion på det eks­terne site. Det er ordent­lig ser­vice for læserne frem for blot at linke til for­si­den på det eks­terne site.

Tredje lov: Vi er præcise i vores infor­ma­tio­ner om, hvor et link fører hen; om hvem der har pro­du­ce­ret de oplys­nin­ger, der lin­kes til, og hvor­når. Læserne skal vide, hvor de kom­mer hen, inden de føl­ger et link.

Fjerde lov: Vi anerk­en­der, at en arti­kel bestå­ende af præcise eks­terne links til oplys­nin­ger, der beskri­ver fors­kel­lige vink­ler af et emne, er et jour­na­lis­tisk produkt.

Femte lov: Vi er åbne for ind­komne links til vores egne sites, fordi vi ønsker at være en inte­gre­ret del af net­tets økosystem.

Sjette lov: Vi til­s­træ­ber at gøre det nemt for alle at linke direkte til vores artikler.”

De addres­se­rer der­med både at de skal heve kva­li­te­ten på det de selv skri­ver ved å angi len­ker til kil­der, og at de skal legge til rette for len­king til deres artik­ler. Det er lett å være enig i dette. For egen del har jeg sær­lig hatt fokus på at adgan­gen til å lenke skal være fri, og at den etter dagens opp­havs­rett er fri. Når også pres­sen selv argu­men­te­rer for dette, da får vi håpe at de som fort­satt vil sen­su­rere net­tet ved å hevde ene­rett til len­king snart inn­ser at de står med ryg­gen mot frem­ti­den og sloss for en tapt sak.

  • http://www.indahl.com Nils G. Indahl

    I et debatt­møte i Køben­havn denne uken kom det frem hvor­for danske medier kan­skje lin­ker for lite. Bran­sje­for­enin­gen Danske Dag­bla­des For­ening for­føl­ger alle fir­maer som vil etab­lere en nyhets­søke­tje­neste uten en skrift­lig kon­trakt med hver enkelt avis. Google News valgte å la la Dan­mark ligge i bero da de i 2006 lan­serte egne nyhets­søk for Norge og Sverige.

    Ifølge Dag­bla­det Infor­ma­tion stje­ler avi­sene deres topp­sa­ker uten å linke til opphavskilden.

    http://nettjournalisten.info/blogg/?p=137