Bilene prioriteres – kan det vises tydeligere?

By Olav Torvund - Last updated: Sunday, June 21, 2009 - Save & Share - 18 Comments

Sykkel_filer_StHans1I Collets gt ved St. Hans haugen er det sykkelsti. Men når man i nordgående retning nærmer seg krysset med Geitemyrsveien og sørgående nærmer seg krysset med Ullevålsveien, da forsvinner bare sykkelstiene. For de for våre politikere så hellige bilene må selvfølgelig ha to filer når man nærmer seg krysset, og da må syklene vike.

Sykkel_Filer_StHans2

Hvor de skal vike til, se det er ikke så lett å vite. Det er ikke plass noen steder. Sykkelstien forsvinner bare i løse luften. Man kan gjøre et forsøk på et hopp opp på fortauet. Men det er ikke lett og heller ikke helt ufarlig. Eller man kan akseptere å være fritt vilt for bilene inn mot krysset. Noen av oss velger å legge oss midt i kjørefilen slik at det ikke blir plass for bilene å presse seg forbi. Som syklister er vi kjørende, og vi vet at det dummeste vi kan gjøre er å gi bilister akkurat så mye plass at de kan presse seg forbi.

Svinger vi ned Ullevålsveien kommer vi inn i en av de bedre sykkelstier i Oslo (Fra Louisesgt / Collets gt mot Akersgt. Vestover mot Adamstuen er det ikke tilrettelagt for sykler.) Men også her forsvinner sykkelstien i intet når planleggerne og politikerne igjen prioriterer sine hellige biler i det sykkelstien nærmer seg krysset ved St. Olavs gt. Igjen har man prioritert en ekstra fil for biler, og syklistene for bare berge seg som best de kan.

Sykkel_Fil_StOlav

Dette er bare noen få eksempler. Dessverre er det ikke vanskelig å finne mange fler.

Særlig tydeligere uttrykk for våre planleggeres og politikeres er det vanskelig å finne: Når bilene vil ha mer plass, da feier man syklistene av banen. Det er bare et spørsmål om politisk vilje. Vil man legge til rette for sykler må bilene vike og vi må akseptere at det kan bli litt mer kø i slike kryss. Det er helt greit at det ikke er alt for fremkommelig for biler på slike veier uansett.

I Oslo kommunes handlingsplan for 2006-2009 heter det:

“Bystyret ber byrådet raskt gjennomføre tiltak som bedrer syklistenes fremkommelighet på steder der bortfall av sykkelvei rett før rundkjøringer og veikryss i dag skaper farlige forhold for
syklister.”

Det var altså dette som skulle ha vært gjennomført i perioden 2006 – 2009, og vi er nå halveis i 2009. Det er ikke mye tid igjen. Men sykkelfellen er der fortsatt. Byrådet har i alle fall ikke fulgt opp bystyrets vedtak om at byrådet raskt skal gjennomføre tiltak for å bedre dette.

I Sykkelhåndboka fra Statens vegvesen heter det på s. 45:

Sykkelfelt opphører på en strekning med redusert gatebredde

Anvendelsesområde

Løsningen er aktuell der sykkelfelt må opphøre på en strekning fordi det ikke er plass til sykkelfelt i kjørebanen.

Utførelse

Det er behov for å gjøre syklende og bilførere tydelig oppmerksom på at det er endring i standard når et sykkelfelt forsvinner, slik at syklende og biltrafikk blandes i kjørebanen. “

Skal man være pirkete kan man kanskje si at dette ikke kommer til anvendelse, siden  opphørsgrunnen ikke er at det ikke er plass. Sykkelveien opphører fordi ansvarlige planleggere og politikere åpenbart har ment at biler er viktigere enn sykler, og gir bilene den lille plassen som var satt av til sykler. Man kan si at kommunen her anvender det som gjerne omtales som Matteus-prinsippet, etter ordene i Matteus-evangeliet kapittel 13, vers 12:

“For den som har, skal få, og det i overflod. Men den som ikke har, skal bli fratatt selv det han har.”

Vi kan altså konstatere at byrådet etter tre år fortsatt ikke har fulgt opp bystyrets vedtak om å bedre syklistenes fremkommelighet, og man har ikke gjort noe for å varsle at sykkelstien blir borte. Byrådet følger sitt eget prinsipp om at syklister tolereres så lenge de ikke hindrer bilistene.

Map powered by MapPress
Posted in Oslo, Sykkel • • Top Of Page

/* */

18 Responses to “Bilene prioriteres – kan det vises tydeligere?”

Comment from Raag Raaum
Time June 21, 2009 at 21:20 pm

Ah, ja – “sykkelveien som forsvant” er et kjent fenomen, ikke bare i Oslo, dessverre.

Noen steder, som du dokumenterer i bildene, har planleggerne ganske enkelt “løst” problemet med å ikke gjøre noen ting.

Noen steder finnes det løsninger (gjerne stille boliggater) – men merking mangler.

Noen steder er det “løst” med at vi som sykler skal krysse veibanen, enkelte steder der det er dårlig oversikt og normale biler kommer i høy fart.

Noen steder er alternativene så bratte at i alle fall jeg ikke kan sykle opp: Sykkelen letter på forhjulet med den kraft som skal til.

(Og så er det jo problemet med biler som velger sykkelstien som parkeringsplass, men det er et annet problem.)

Det ville kanskje være fint om noen (hint, hint) lagde en blogg der disse fellene kunne dokumenteres, gjerne med et anstrøk av konkurranse: Kommune X har Norges farligste sykkelstiløsning.

Vår favoritt (kanskje) er i Drammen, der kryssing av Landfallbrua fra nord til sør skjer sånn:

Først deler man fortau. Skikkelig høy kant på fortauet. Sykkelstien forsvinner like ved ei rundkjøring som antakelig er for lita til at det kan være rødmerka felt der. Hvis en skal ned av fortauet for ikke å plage fotgjengere (det er ganske trangt) må en ned fra det høye fortauet, sykle som vanlig kjørende gjennom rundkjøringa, til et stykke inn på brua, der det er rødt felt ytterst.

Altså, i løpet av noen få meter skal en:

Dele fortau. Komme seg ned av et høyt fortau og inn i kjørebanen. Kjøre som andre kjøretøy i ei trang og ofte veldis stressa rundkjøring. Komme seg over fotgjengerfeltet som kjørende, og så inn i rødt sidefelt for sykkel.

Eller kanskje det er rundkjøringa på den andre sida?

Eller? Det er, som du åpenbart veit, myyye å ta av her.

I alle fall – takk for at du tar opp problemstillinga!

Comment from Olav Torvund
Time June 21, 2009 at 21:54 pm

Jeg tar gjerne mot innspill om hvordan det er andre steder. Mine egne kunnskaper om sykkelforhold utenfor Oslo er relativt begrensede, så jeg kan ikke ta opp det på eget initiativ. Men det er mye å ta av, så det er en del i “pipeline”, bl.a. om parkering i sykkelveier.

Comment from Olav Torvund
Time June 21, 2009 at 21:57 pm

Et PS: Jeg er for tiden i Syd-Frankrike, litt utenfor Montpellier. Her er det sykkelveier, de er skiltet, de går over kryss, det er merket om det er syklistene eller bilene som har vikeplikt i krysset (noen ganger har bilene full stopp for sykkelvei, andre ganger har syklistene full stopp ved kryssende bilvei, og noen ganger er det vanlig, skiltet vikeplikt). Der sykkelveiene opphører er det tydelig merket med skilt, osv. Jeg kommer nærmere tilbake til dette også.

Comment from Einar Stavleik
Time June 28, 2009 at 15:10 pm

Det er bra du skriver om dette, med bilder og det hele.

Hadde det vært en idé å dra i gang et samarbeidsprosjekt for kartlegging av sykkelveiproblemer som dette og får dem inn på et kart (et Oslo-kart for å starte der)? (Evt motsatt: får inn hvilke strekninger som er sykkelvennlige — og hvor de eventuelt kuttes av.)

Enten om man startet med OpenStreetMap-kart av Oslo, og la inn kryss og retninger hvor sykkelveier kuttes av/forsvinner, eller som du har gjort, ta et Google-kart og legge inn nålepunkter for veikryss/rundkjøringer uten god tilrettelegging for syklister.

Resultatet ville nok blitt at man fikk et Oslo-kart som viser de mange små usammenhengende stubbene av sykkelvei — noe som kanskje kan være med på å synliggjøre problemet for politikere som tror at Oslo er sykkelvennlig.

Eller finnes det noe slikt fra før? Det var bare en idé…

Comment from Raag Raaum
Time June 28, 2009 at 19:55 pm

Det du skriver om merking er essensielt. Det blir spennende å se bilder fra franske forhold.

Her om dagen sykla vi andre veien i rundkjøringa vi var inne på i Drammen – og så viser det seg at den rødmerkede ruta går gjennom helt andre gater enn hva vi har gjetta oss fram til.

At rødmerka sykkelsti forsvinner i rundkjøringer er dog likavæl veldig ubehagelig og potensielt farlig.

Comment from Olav Torvund
Time June 28, 2009 at 23:01 pm

Jeg skulle gjerne ha sett et kart hvor man kunne se sykkelveier og sykkelfeller, men lenker til kommentarer og bilder. Men å lage noe slikt krever i alle fall mer IT-kompetanse enn hva jeg har. Jeg bidrar gjerne, men noen andre må lage det.

Pingback from Olav Torvunds blogg » Blog Archive » Led oss ikke inn i trikkeskinner
Time June 28, 2009 at 23:08 pm

[...] er en sykkelsti i Akersgata, i alle fall i deler av den. (Der plassen ikke er avgitt for at bilene skal få litt mer plass å boltre seg på. For Oslos planleggere og politikere er bilen hellig, så syklister og andre må bare finne seg i [...]

Comment from djulius
Time July 29, 2009 at 22:13 pm

Fenomenet med at denne “sykkelstripen” forsvinner opptrer såvidt jeg har registrert langs hele Ring 2 og større tilstøtende veier, som f.eks. Sognsveien.

I Kirkeveien mellom Sørkedalsveien og Middelthuns gate er det sågar parkeringsplasser langs denne sykkelstripen. Her kan man fort gå på en smell i det sløvede bilister kaster sine bildører ut i sykkelfeltet i den tro at det er et trafikkfritt område.

Jeg prøver å ikke bruke disse feltene. Jeg benytter dem helst når det er lite trafikk eller totalt fravær av parkerte biler. Feltene fremstår som totalt nyttesløse når de tilnærmet uten unntak kommer til opphør i kryss.

Det er også et paradoks at man som syklende på gang- og sykkelsti har vikeplikt for trafikk selv når gang- og sykkelstien følger en vei med forkjørsrett. Sykler man derimot på en sykkelstripe i veibanen har man imidlertid ikke slik vikeplikt. Klarer bilister å sondre mellom denne avgjørende forskjellen? Jeg foretrekker å ikke belemre meg med denne risikoen, og vil bli oppfattet som en vanlig trafikant så ofte jeg kan.

Comment from Knut Bøe
Time December 1, 2009 at 14:11 pm

sykkelutfordringer i by. biltrafikk i by. næringsliv, service, kø, kork og kaos.
La meg bidra til en LØSNING, “The Solution”: TrafikkLogistikk, TrafikkLogistikk gir fortrinn til trafikkantgrupper vi ønsker skal komme frem, de andre må vente. Jeg ønsker ditt samarbeid; se min blogg: http://trafikklogistikk.com, skriv epost: knut@trafikklogistikk.com, hilsen
Knut Bøe

Comment from Raag Raaum
Time February 17, 2010 at 8:38 am

Det du skriver om merking er essensielt. Det blir spennende å se bilder fra franske forhold.

Her om dagen sykla vi andre veien i rundkjøringa vi var inne på i Drammen – og så viser det seg at den rødmerkede ruta går gjennom helt andre gater enn hva vi har gjetta oss fram til.

At rødmerka sykkelsti forsvinner i rundkjøringer er dog likavæl veldig ubehagelig og potensielt farlig.

Pingback from Olav Torvunds blogg » Blog Archive » Politiets sykkelaksjoner
Time May 6, 2010 at 22:53 pm

[...] ikke tar sykkel på alvor. De gjennomfører ikke en gang de sykkelvedtak som bystyret har fattet. Bilen hellig og sykkelen et forstyrrende [...]

Pingback from Olav Torvunds blogg » Blog Archive » Byrådet saboterer sykkelveiutbyggingen i Oslo @byraadslederen
Time May 8, 2010 at 19:44 pm

[...] Oslo er fortsatt full av de skrikende eksemplene på at biler alltid prioriteres foran syklister. Foran kryss forsvinner sykkelstien for å gi plass til en ekstra kjørefil for bilene. Der sykklestien trengs mest må den vike for bilen. Her er det ikke et spørsmål om penger. Det [...]

Pingback from Olav Torvunds blogg » Blog Archive » Ullevålsveien 15 — feilparkering og/eller trafikkfarlig idiotløsning?
Time August 16, 2010 at 16:07 pm

[...] sykkelsti langs Ullevålsveien mellom Collets gt og nesten (men bare nesten) fram til St Olavs gt. Like før St Olavs gt forsvinner sykkelstien for å gi plass til de som Oslos politikere mener er la…. Men det er en annen [...]

Pingback from Olav Torvunds blogg » Blog Archive » Sykling Frogner — Oslo sentrum
Time August 17, 2010 at 13:29 pm

[...] innen utgangen av 2009, i alle fall er gjennomført innen utgangen av 2010. Det enkleste er å sørge for at sykkelveier ikke bare forsvinner når man kommer inn mot et kryss, for å gi ekstra p…. Det bør også være enkelt å skilte de sykkelveier og sykkelfelt som faktisk finnes, ikke minst [...]

Pingback from Olav Torvunds blogg » Blog Archive » Sykkelmania – årets trafikksikkerhetskampanje fra Samferdselsetaten
Time August 18, 2010 at 4:00 am

[...] kunne man også ha fulgt opp bystyrets vedtak og sørget for at sykkelfelt ikke bare forsvinner i intet der man har mest bruk for dem. Samferdselsetaten har særdeles mye ugjort i forhold til [...]

Pingback from Olav Torvunds blogg » Blog Archive » Bil og sykkel i Aften — samferdselspolitikk i Oslo
Time August 19, 2010 at 1:07 am

[...] noen at den mannen noen gang kommer til å instruere etaten om at de skal fjerne slike svingfiler for å gi plass til sykkelfelt? Jeg tror det ikke, men mindre noen instruerer ham til å gjøre det. Men bystyret har allerede [...]

Pingback from Olav Torvunds blogg » Blog Archive » Unnskyld, Oslo kommune. Statens vegvesen er hovedsynderen denne gangen
Time August 20, 2010 at 16:38 pm

[...] må henge sammen. Jeg har mange gange kritisert de oppstykkede sykkelfeltene i Oslo, som stadig avbrytes fordi man mener at biler er viktigere enn sykler. Den kritikken er berettiget og opprettholdes. Det er også berettiget å kritisere Oslos [...]

Pingback from Manglende skilter – en henvendelse til Statens vegvesen / Vegdirektoratet » Olav Torvunds blogg
Time August 23, 2010 at 3:01 am

[...] (selv om hovedproblemet her er sykkelfientlig trafikkregulering, så bør den i det minste varsles) http://blogg.torvund.net/2009/06/21/bilene-prioriteres-kan-det-vises-tydeligere/ Dessverre er det mange slike eksempler, og det er også andre situasjoner hvor opphør av [...]

Write a comment