Av Olav Torvund - Skrevet: Thursday, January 21, 2010 - Sist endret: January 21, 2010 - Save & Share - Leave a Comment

Anne Aas­heim går av som redak­tør i Dag­bla­det. Ingen er spe­si­elt over­ras­ket. At kul­tur– og debatt­re­dak­tør Peter Raaum sier opp sam­ti­dig er vel hel­ler ikke noen bombe.

Jeg er blant de mange lesere som har for­latt Dag­bla­det. En gang i tiden kjøpte jeg Dag­bla­det hver dag. Denne vanen kom jeg ut av da Dag­bla­det gikk over til tab­loid. Inn­hol­det var tab­lo­id­i­sert lenge før den tok de for­mat­mes­sige kon­se­kven­ser av dette. For­mat­end­rin­gen var det stø­tet som skulle til for at jeg klarte å bryte den gamle vanen.

Lenge kjøpte jeg Dag­bla­det i hel­gene. Nå gjør jeg ikke det hel­ler. Med Aften­pos­ten, Dags­avi­sen, Mor­gen­bla­det og Dagens Nærings­liv i til­legg til inter­nett, radio og TV,  har jeg mer helge­avis en jeg rek­ker å komme meg gjen­nom. Skulle jeg valgt en avis til ville det ha blitt Klasse­kam­pen eller en uten­landsk avis. Når jeg en sjel­den gang leser Dag­bla­det (eller VG) i hel­gen gir det stort sett en bekref­telse på at det er aviser jeg ikke har behov for.

For omtrent to år siden (8. desem­ber 2007) skrev jeg kom­men­ta­ren “Dumme, for­dum­mende Dag­bla­det”. Det var etter et av de sed­van­lige opp­sla­gene om at Dag­bla­det var i krise. Anne Aas­heim pro­kla­merte at avi­sen hadde skif­tet kurs og at den for­dum­mende “Du-journalistikken” var blitt borte.

Sam­ti­dig som Anne Aas­heim pro­kla­merte at Dag­bla­det hadde skif­tet kurs, var hoved­opp­sla­get at en eller annen Idol-deltaker ikke hadde gått videre. Den avi­sen som angi­ve­lig skulle ha gått bort fra den for­dum­mende “Du-journalistikken” tok det åpen­bart for gitt at alle var så inne i Idol at det var nok å oppgi for­navn, uten å for­telle oss som ikke bryr oss om Idol at dette var en Idol-deltaker.  Så over­skrif­ten var “Åste får ikke være med videre”.

Annet inter­es­sant nytt fra seriøse Dag­bla­det den gan­gen var et opp­slag om san­gen til en annen Idol-deltaker, en eller annen Kim Rune, hvor det het: “Mot kli­maks druk­ner låten i pom­pøs voka­lo­nani”. Ellers fikk vi vite at “Jon Arne Riise nek­tes å se en tit­tel­kamp i bok­sing” og at “Anders Jacob­sen hadde gle­det seg til vaf­ler.

Det er ikke for å lese slikt som dette at jeg even­tu­elt kjø­per noe som selv påstår å være en seriøs kul­tur­avis.  Jeg synes hel­ler ikke at en avis som påstår at den vil være en seriøs kul­tur­avis bør holde seg med nett­ste­det kjendis.no. Den slags kan man over­late til “Se og Hør” og “Her og Nå”.

Dag­bla­det har vært gjen­nom mange ned­skjæ­rings­run­der. Under en av de tid­li­gere ned­skjæ­rings­run­dene, jeg hus­ker ikke hvil­ken, kunne en av de som da var blant Dag­bla­dets pro­fi­lerte skri­ben­ter for­telle meg at han hadde fått til­bud om slutt­pakke. Alter­na­ti­vet var å gå over til det han kalte “Idol-redaksjonen”, som tyd­lig­vis var intern­nav­net på kul­tur­re­dak­sjo­nen. Han valgte sluttpakke.

Nå skal Dag­bla­det legge ned foto­av­de­lin­gen og de skal kutte 50 stil­lin­ger. De er åpen­bart inne i en nedad­gå­ende døds­spi­ral. Med sta­dig mindre res­sur­ser til å lage et pro­dukt som sel­ger mindre og mindre kan det bare gå en vei. Når pro­duk­tet blir enda dår­li­gere fordi man mang­ler res­sur­ser vil enda færre kjøpe det, osv.

I dag er Mor­gen­bla­det og Klasse­kam­pen sam­men med Aften­pos­ten de vik­tigste kul­tur­avi­sene (kan­skje sam­men med de større region­avi­sene). Aften­pos­ten er den ledende debatt­avi­sen og Dagens Nærings­liv er best på grav­ende jour­na­lis­tikk. Jeg leser ikke len­ger VG vel­dig ofte, men mitt inn­trykke er at de fort­satt har en sterk poli­tisk redak­sjon. Hvem som er best på Idol– og kjen­dis­jour­na­lis­tikk inter­es­se­rer meg ikke. Dag­bla­det taper på alle fronter.

På det tids­punkt jeg skri­ver dette har Dag­bla­det føl­gende seriøse kul­tur­sa­ker på topp i nettutgaven:

Res­ten domi­ne­res av ganske uve­sent­lige sports­ny­he­ter med kjen­di­svink­ling. Ikke noe av dette får meg til­bake som Dagbladet-leser.

Det blir trist den dagen Dag­bla­det dør. Men det er nok bare nos­talgi. Jeg vil vel egent­lig ikke savne avi­sen — for jeg leser den ikke likevel.