Av Olav Torvund - Skrevet: Saturday, February 6, 2010 - Sist endret: July 21, 2011 - Save & Share - One Comment

Man skulle tro det var Kina, Iran eller et annet land som ikke er kjent for å sette stor pris på ytrings­fri­het. Men det er det ikke. Det er Sve­rige, nær­mere bestemt Uni­ver­si­te­tet i Lund. Det er Svenska Dag­bla­det som skri­ver om dette fre­dag 6.februar.

Artik­ke­len er kort og jeg kjen­ner ikke saken ut over det som står der. Jeg må for­ut­sette at artik­ke­len i alle fall i sitt hoved­inn­hold er kor­rekt — noe man ikke all­tid kan stole på. Og det må pre­si­se­res at det gjel­der det som stu­den­ter skri­ver på uni­ver­si­te­tets blogg — jeg går ut fra at det menes stu­den­te­nes blog­ger under uni­ver­si­te­tets domene. I følge avi­sen må stu­den­ter skrive under på en avtale om ikke å blogge om slikt fordi det kan vekke anstøt.

Jeg synes det er ganske utro­lig at stu­den­ter ikke skal få lov til å blogge om sam­funns­spørs­mål. Man kan blogge om vin, par­fyme, sex (det er tross alt Sve­rige), og alt mulig annet. Bare ikke vik­tige samfunnsspørsmål.

Et uni­ver­si­tet skal være en sterk for­sva­rer av det frie ord. Aka­de­misk fri­het uten ytrings­fri­het er nær­mest uten­ke­lig. Der­for er det skrem­mende at et uni­ver­si­tet vil begrense ytrings­fri­he­ten på den måten.

Man kan selv­sagt kreve at man ikke skal bryte loven, at man skal holde seg innen­for aksep­table for­mer, at per­son­sji­kane ikke aksep­te­res, osv. Men intet tema bør være frem­med for stu­den­ter og de må stå fritt til å ytre seg om hva de vil — også på en blogg­tje­neste som drif­tes av universitetet.

Jeg håper det kom­mer mange vel­for­mu­lerte, men skarpe inn­legg fra stu­den­ter i Lund om poli­tikk og reli­gion. Så får vi se om uni­ver­si­te­tet vir­ke­lig vil hånd­heve sensur.