Siden nettet hos oss for tiden er ustabilt, velger jeg å legge ut denne nå (selv om den egentlig skulle ha ventet til i morgen tidlig) 15. etappe starter i Pamiers og ender i Bagnères-de-Luchon.
På denne etappen er man ikke i nærheten av noen vinområder. Så kanskje bør man starte dagen med musikk fremfor vin denne gangen (eller nyte noe av den vinen man måtte ha igjen fra i går sammen med musikk).
For turistinformasjon viser jeg igjen til TdF Tourist Guide.
Startbyen Pamiers er fødestedet for den franske komponisten Gabriel Fauré. Hans mest kjente verk er hans Requiem. Men det blir kanskje litt voldsomt å starte dagen med en dødsmesse før syklistene skal inn i fjellene. Så hans orkestersuite Masques et bergamasques kan være et bedre alternativ. Det er musikk som er skrevet for å minne om aristokratiets fête galante, som passer bedre når man skal lene seg tilbake og se på at andre folk sliter på sykkel.
Departementet Ariège har ikke så veldig mye å by på vinmessig eller gastronomisk. Man får nyte naturen, og kanskje er friskt vann det drikke som passer best til dette. Kanskje kan man også reflektere litt over distrikter, kommuner, osv. Vi har lett for å tro at avsides bygder er noe veldig norsk. Men i fjellområdene i Frankrike og andre land i Europa er forholdene små og avstandene kan være lange. Frankrike har ca 36.000 kommuner. Av disse har ca 20.000 færre enn 500 innbyggere. Den minste kommunen i Ariège er Senconac. Det er litt sprikende informasjon om hvor mange innbyggere kommunen har. Noen steder står det 8 innbyggere, andre steder 5. Uansett gjelder at “smått er godt”, eller i alle fall smått.
Når man er i mål kan man ta et varmt bad. Bagnère-de-Luchon er kjent for sine varme kilder og spa. Så får man heller nyte et glass av noe som er dyrket et stykke unna. Man får enten ta med fra Limoux, eller hente noe fra områder vi kommer til senere.
Oversikt over Les vins du Tour de France
Innledning
Prolog – nederlandsk øl og en liten
genever
1. etappe, Rotterdam – Brussel: Mens
mannen var ute etter øl
2. etappe, Brussel – Spa: På vannvogna
3. etappe: Wanze –
Arenberg Porte du Hainaut. Med øl for en dronning
4. Etappe: Cambrai > Reims. Champagnegalopp
5. etappe: Épernay > Montargis. Exit
Champagne
6. etappe: Montargis > Gueugnon — Saken er
biff
7. etappe. Tournus > Station
des Rousses. Fra Bourgogne til fjellet
8. etappe: Station des
Rousses > Morzine-Avoriaz. Fra fjell til fjell
9. etappe:
Morzine-Avoriaz > Saint-Jean-de-Maurienne: Høye fjell og vin i dalene
10. etappe: Chambéry > Gap. Hva passer
på nasjonaldagen?
11. etappe: Sisteron >
Bourg-lès-Valence. Fra Alpene til Rhône
12. etappe: Bourg-de-Péage > Mende. Vin og
sjokolade
13. etappe: Rodez > Revel. Ned fra Massif
Central
14. etappe: Revel
> Ax-3 Domaines. Med vind og musserende vin inn i Pyreneene
15. etappe: Pamiers >
Bagnères-de-Luchon. Varme bad, men lite vin
16. etappe: Bagnères-de-Luchon
> Pau. Varme bad og søt dessertvin
17. etappe: Pau > Col du Tourmalet.
Ta med drikke fra start
18. etappe:
Salies-de-Béarn > Bordeaux. Biff med béarnaise og rød bordeaux
19. etappe: Bordeaux > Pauillac.
Medoc — det beste fra Bordeaux
20. etappe: Longjumeau >
Paris Champs-Élysées. Grand finale — Champagne!
Les vins du Tour de France 2011
l vini del Giro d’Italia 2012
I vini del Giro d’Italia 2011
Vinatlas
Hvis man vil studere i detalj franske (klassifiserte) vinområder er Grand Atlas des vignobles de France uten tvil den beste boken. Det er det klart beste vinatlas jeg har sett. Men det dekker bare Frankrike og er på fransk. Det siste vil sikkert vil være en betydelig ulempe for enkelte.


Pingback: Olav Torvunds blogg » Blog Archive » Les vins du Tour de France, 17. etappe: Pau > Col du Tourmalet. Ta med drikke fra start