Av Olav Torvund - Skrevet: Friday, July 16, 2010 - Sist endret: April 9, 2011 - Save & Share - One Comment

Siden net­tet hos oss for tiden er usta­bilt, vel­ger jeg å legge ut denne nå (selv om den egent­lig skulle ha ven­tet til i mor­gen tid­lig) 15. etappe star­ter i Pamiers og ender i Bagnères-de-Luchon.

På denne etap­pen er man ikke i nær­he­ten av noen vin­om­rå­der. Så kan­skje bør man starte dagen med musikk frem­for vin denne gan­gen (eller nyte noe av den vinen man måtte ha igjen fra i går sam­men med musikk).

For turist­in­for­ma­sjon viser jeg igjen til TdF Tou­rist Guide.

Start­byen Pamiers er føde­ste­det for den franske kom­po­nis­ten Gab­riel Fauré. Hans mest kjente verk er hans Requiem. Men det blir kan­skje litt vold­somt å starte dagen med en døds­messe før syk­lis­tene skal inn i fjel­lene. Så hans orkes­ter­suite Mas­ques et berga­mas­ques kan være et bedre alter­na­tiv. Det er musikk som er skre­vet for å minne om aris­to­kra­ti­ets fête galante, som pas­ser bedre når man skal lene seg til­bake og se på at andre folk sli­ter på sykkel.

Depar­te­men­tet Ariège har ikke så vel­dig mye å by på vin­mes­sig eller gast­ro­no­misk. Man får nyte natu­ren, og kan­skje er friskt vann det drikke som pas­ser best til dette. Kan­skje kan man også reflek­tere litt over dis­trik­ter, kom­mu­ner, osv. Vi har lett for å tro at avsi­des byg­der er noe vel­dig norsk. Men i fjell­om­rå­dene i Frank­rike og andre land i Europa er for­hol­dene små og avstan­dene kan være lange. Frank­rike har ca 36.000 kom­mu­ner. Av disse har ca 20.000 færre enn 500 inn­byg­gere. Den minste kom­mu­nen i Ariège er Sen­conac. Det er litt spri­kende infor­ma­sjon om hvor mange inn­byg­gere kom­mu­nen har. Noen ste­der står det 8 inn­byg­gere, andre ste­der 5. Uan­sett gjel­der at “smått er godt”, eller i alle fall smått.

Når man er i mål kan man ta et varmt bad. Bagnère-de-Luchon er kjent for sine varme kil­der og spa. Så får man hel­ler nyte et glass av noe som er dyr­ket et stykke unna. Man får enten ta med fra Limoux, eller hente noe fra områ­der vi kom­mer til senere.


Over­sikt over Les vins du Tour de France

Inn­led­ning
Pro­log – neder­landsk øl og en liten gene­ver
1. etappe, Rot­ter­dam – Brus­sel: Mens man­nen var ute etter øl
2. etappe, Brus­sel – Spa: På vann­vogna
3. etappe: Wanze – Aren­berg Porte du Hainaut. Med øl for en dron­ning
4. Etappe: Cam­brai > Reims. Champagne­ga­lopp
5. etappe: Éper­nay > Mon­tar­gis. Exit Champagne
6. etappe: Mon­tar­gis > Gue­ug­non — Saken er biff
7. etappe. Tour­nus > Sta­tion des Rous­ses. Fra Bourgogne til fjel­let
8. etappe: Sta­tion des Rous­ses > Morzine-Avoriaz. Fra fjell til fjell
9. etappe: Morzine-Avoriaz > Saint-Jean-de-Maurienne: Høye fjell og vin i dalene
10. etappe: Cham­béry > Gap. Hva pas­ser på nasjo­nal­da­gen?
11. etappe: Sis­te­ron > Bourg-lès-Valence. Fra Alpene til Rhône
12. etappe: Bourg-de-Péage > Mende. Vin og sjo­ko­lade
13. etappe: Rodez > Revel. Ned fra Mas­sif Cen­tral
14. etappe: Revel > Ax-3 Domai­nes. Med vind og mus­se­rende vin inn i Pyre­ne­ene
15. etappe: Pamiers > Bagnères-de-Luchon. Varme bad, men lite vin
16. etappe: Bagnères-de-Luchon > Pau. Varme bad og søt des­sert­vin
17. etappe: Pau > Col du Tour­malet. Ta med drikke fra start
18. etappe: Salies-de-Béarn > Bor­deaux. Biff med béar­naise og rød bor­deaux
19. etappe: Bor­deaux > Pau­il­lac. Medoc — det beste fra Bor­deaux
20. etappe: Long­jumeau > Paris Champs-Élysées. Grand finale — Champagne!

Les vins du Tour de France 2011

l vini del Giro d’Italia 2012
I vini del Giro d’Italia 2011

Mat og vin

Vinat­las

Hvis man vil stu­dere i detalj franske (klas­si­fi­serte) vin­om­rå­der er Grand Atlas des vig­nob­les de France uten tvil den beste boken. Det er det klart beste vinat­las jeg har sett. Men det dek­ker bare Frank­rike og er på fransk. Det siste vil sik­kert vil være en bety­de­lig ulempe for enkelte.