Los vinos de la Vuelta 2026. 1. etappe: Monaco – Monaco (tempo)

Da har vi kommet til årets tredje Grand Tour. Årets Vuelta starter med en 9,4 km lang tempoetappe i Monaco. De hastighetene de har lagt inn som standard på kartene er absurde. Hastigheten er mer som jeg sykler, enn hva proffene sykler. Jeg tror ikke at proffene sykler en snittfart på 16,5 km/t på en 9,4 km lang tempoetappe. De hastighetene de har basert seg på synes å være like absurde gjennom hele rittet.

Syv norske ryttere stiller til start i årets Vuelta:

  • Tobias Halland Johannessen (UnoX)
  • Andreas Leknessund (UnoX)
  • Martin Tjøtta (UnoX)
  • Fredrik Dversnes (UnX)
  • Rasmus Tiller (UnoX)
  • Jørgen Nordhagen (Visma-Lease a Bike)’
  • Embret Svestad-Bårdseng (Netcompany INEOS)

Monaco er verdens nest minste, og det tettest befolkede land. Bare Vatikanet er mindre. Det er en ganske smal stipe langs Middelhavet. Det er omtrent to kvadratkilometer. Kystlinjen er ca 4,8 km lang. Det er litt i underkant av 1/3 av araetet i Norges to minste kommuner, øykommunene Utsira og Kvitsøy. For oss som er urbane og ikke har noe forhold til små øykommuner i Rogaland (jeg har vært i begge kommenene), tar jeg med at Bygdøy er nesten dobbelt så stor som Monaco. Det er en tett bebygget by med mange høye bolighus og veier som i stor grad går i tunneler. Det skal visstnok være større tetthet av Ferrarier i Monaco en på Ferrarifabrikken in Maranello i Italia. Monaco har ca 38 000 innbyggere, omtrent det samme som i Haugesund og Porsgrunn. Det er verdens tettest befolkede land. Det sier seg selv at det ikke er mulig å ha en ordentlig sykkeletappe innenfor det landets grenser.

Det kan selvfølgelig hende at noen har en drueplante i en verandakasse, skjønt det er neppe mange som har store nok verandaer til at de får plass til dette.

Jeg er usikker på hva salgs tempoetapper som regenes som prologer, og hvor lange de må være for å regnes for en ordentlig tempoetappe. Uansett: En tempoetappe på 9,4 km i Monaco blir en slags aperitif, og skal man drikke en aperitif til denne etappen vil den ikke være lokalt produsert.

Los vinos de la Vuelta 2026

Los vinos de la Vuelta

Les Vins du Tour de France

I vini del Giro d'Italia

Ønsker du bedre for­hold for syklende?

Meld deg inn i Syk­lis­tfor­eningen, orga­ni­sa­sjo­nen som arbei­der for hver­dags– og tur­syk­lis­ter. Syk­lis­tene arbei­der poli­tisk nasjo­nalt og lokalt for å bedre for­hol­dene for syk­lis­ter. Vi tren­ger en slag­kraf­tig orga­ni­sa­sjon om iva­re­tar de syk­len­des inter­es­ser. Som med­lem får du gode med­lems­til­bud og andre for­de­ler. Meld deg inn nå! Se her om Sykistforeningens lokal­lag i Oslo.

Dessverre er Syklistforeningen medlem av Trygg Trafikk,  som er en bilistorganisasjon med hovedbudskap at bilen skal fram, og at alle andre må passe seg. Når det gjelder sykling har de ikke stort annet å bidra med enn et evindelig mas om å bruke hjelm. Enda verre: Trygg Trafikk er igjen medlem av bilbransjens lobbyorganisasjon Opplysningskontoret for veitrafikken. Dette gjør at jeg har blitt ganske ambivalent til foreningen. Men lokallaget i Oslo gjør en viktig jobb for oss som bor der.

Gras­rot­an­de­len: Er du blant oss som pleier å tape pen­ger på tip­ping, Lotto eller andre penge­spill fra Norsk Tip­ping? La noe av pen­gene gå til å støtte arbei­det for de syk­len­des inter­es­ser. Syklistforeningen Oslo  er regist­rert som gras­rot­mot­ta­ker num­mer 995213400 (peker til PDF-fil med strek­kode du kan ta med deg til kom­mi­sjo­næ­ren). Grasrotandelen må gå til lokale foreninger, så jeg håper andre lokallag også benytter den muligheten. Men jeg har ikke noen detaljer om dette. Les mer om gras­rot­an­de­len hos Norsk Tip­ping.