Søndagens etappe ble kortet ned til 110 km på grunn av varmen. Wout van Aert var, ikke overraskende den raskeste i avslutningen, og han trygget med det også grepet om den grønne ledertrøyen. Andreas Leknessund syklet offensivt, og kom inn som nummer 5. Heller ikke denne gangen ble det endringer av betydning i sammendraget. Enric Mas leder fortsatt, men han har bare rundt to minutter, og det er ikke en betryggende ledelse når de går inn i den tredje og avgjørende uken.
Dagens etappe er en 181 km lang, kupert etappe. Det er alltid interessant å se hvordan rytterne er etter den andre hviledagen. Etappen går mer ned enn opp og avslutter flatt. Det ligger an til et spurtoppgjør.

Jeg gjør dette fordi jeg ønsker å lære mer om spansk vin, og om Spania mer generelt. Jeg er generelt for lite kjent i og vet for lite om Spania. Stedsnavnene forvirrer meg litt. I dag er startbyen Cortegana, mens startbyen på 11. etappe var Cartagena. Det er ikke så lett å holde dem fra hverandre.
Vi tar turen til vinområdet Sierra Norte de Sevilla. Det ligger langs Andalucias nordvestre grense mot Extremadura, nord og vest for Sevilla. Det er et høytliggende fjellandskap, hvor den laveste høyden er 450 meter over havet. Syv hvite/grønne og ni røde/sorte druer er tillatt i området. De hvite er fire internasjonale eller franske druer, Chardonnay, Colombard, Sauvignon Blanc og Viognie, samt druene Moscatel de Alejandria, Palomino and Pedro Ximenez. I alle fall de to siste er kjent fra Jerez, altså sherry, som vi ikke er langt fra. Hvitvinene er fruktige og ganske bløte.
Rødvin lages av de spanske druene Tempranillo, Garnacha og Graciano, som vi kjenner fra flere spanske viner, bl.a. Rioja. Videre brukes de franske druene Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Pinot Noir, Petit Verdot og Syrah. Rødvinene er ganske kraftige og aromatiske.
Dette er Vino de la Tierra viner, altså landvin eller bordvin. Jeg er fortsatt litt forvirret når det gjelder denne klassifiseringen. Jeg finner ingen viner herfra hos Vinmonopolet. Dette er nok også viner man drikker hvis man er i området, men som man ikke leter etter om man er andre steder.
Los vinos de la Vuelta 2026
- Førjulsgave til sykkelinteresserte: Etappene er offentliggjort
- 1. etappe: Monaco -- Monaco (tempo)
- 2. etappe: Monaco -- Manosque
- 3 etappe: Fra Gruissan – Aude til Font-Romeu
- 4. etappe: Fra Andorra la Vella til Andorra la Vella
- 5. etappe: Fra Falset. Costa Daurada til Roquetes. Terres de l’Ebre
- 6. etappe: Fra Alcossebre til Castelló
- 7. etappe: Fra Vall d’Alba til Aramón Valdelinares
- 8. etappe: Fra Puçol til Xeraco
- 9. etappe: Fra La Vila Joiosa/Villajoyosa til Alto de Aitana. Costa Blanca
- 10. etappe: Fra Alcaraz til Elche de la Sierra
- 11. etappe: Fra Cartagena til Lorca
- 12 etappe: Fra Vera til Calar Alto
- 13 etappe: Fra Almuñécar til Loja
- 14 etappe: Fra Jaén til Sierra de La Pandera
- 15 etappe: Fra Palma del Río til Córdoba
- 16 etappe: Fra Cortegana til La Rábida. Palos de la Frontera
- 17 etappe: Fra Dos Hermanas til Sevilla
- 18 etappe: Fra El Puerto de Santa María til Jerez de la Frontera
- 19 etappe: Fra Vélez-Málaga til Peñas Blancas. Estepona
- 20 etappe: Fra La Calahorra til Collado del Alguacil
- 21. etappe: Fra Carrefour Granada til Granada
Los vinos de la Vuelta
- Los vinos de la Vuelta 2026
- Los vinos de la Vuelta 2025
- Los vinos de la Vuelta 2024
- Los vinos de la Vuelta 2023
- Los vinos de la Vuelta 2022
Les Vins du Tour de France
- Les vins du Tour de France 2026
- Les vins du Tour de France 2025
- Les vins du Tour de France 2024
- Les vins du Tour de France 2023
- Les Vins du Tour de France 2022
- Les Vins du Tour de France 2021
- Les Vins du Tour de France 2020
- Les Vins du Tour de France 2019
- Les Vins du Tour de France 2018
- Les Vins du Tour de France 2017
- Les Vins du Tour de France 2016
- Les Vins du Tour de France 2015
- Les Vins du Tour de France 2014
- Les vins du Tour de France 2013
- Les vins du Tour de France 2012
- Les vins du Tour de France 2011
- Les vins du Tour de France 2010
I vini del Giro d'Italia
- I vini del Giro d'Italia 2026
- I vini del Giro d'Italia 2025
- I vini del Giro d'Italia 2024
- I vini del Giro d'Italia 2023
- I vini del Giro d’Italia 2022.
- I vini del Giro d’Italia 2021.
- I vini del Giro d’Italia 2020.
- I vini del Giro d'Italia 2017
- I vini del Giro d'Italia 2016
- I vini del Giro d'Italia 2015
- I vini del Giro d’Italia 2014
- I vini del Giro d’Italia 2013
- I vini del Giro d’Italia 2012
- I vini del Giro d’Italia 2011
Ønsker du bedre forhold for syklende?
Meld deg inn i Syklistforeningen, organisasjonen som arbeider for hverdags– og tursyklister. Syklistene arbeider politisk nasjonalt og lokalt for å bedre forholdene for syklister. Vi trenger en slagkraftig organisasjon om ivaretar de syklendes interesser. Som medlem får du gode medlemstilbud og andre fordeler. Meld deg inn nå! Se her om Sykistforeningens lokallag i Oslo.
Dessverre er Syklistforeningen medlem av Trygg Trafikk, som er en bilistorganisasjon med hovedbudskap at bilen skal fram, og at alle andre må passe seg. Når det gjelder sykling har de ikke stort annet å bidra med enn et evindelig mas om å bruke hjelm. Enda verre: Trygg Trafikk er igjen medlem av bilbransjens lobbyorganisasjon Opplysningskontoret for veitrafikken. Dette gjør at jeg har blitt ganske ambivalent til foreningen. Men lokallaget i Oslo gjør en viktig jobb for oss som bor der.
Grasrotandelen: Er du blant oss som pleier å tape penger på tipping, Lotto eller andre pengespill fra Norsk Tipping? La noe av pengene gå til å støtte arbeidet for de syklendes interesser. Syklistforeningen Oslo er registrert som grasrotmottaker nummer 995213400 (peker til PDF-fil med strekkode du kan ta med deg til kommisjonæren). Grasrotandelen må gå til lokale foreninger, så jeg håper andre lokallag også benytter den muligheten. Men jeg har ikke noen detaljer om dette. Les mer om grasrotandelen hos Norsk Tipping.