Los vinos de la Vuelta 2026. 19 etappe: Fra Vélez-Málaga til Peñas Blancas. Estepona

Stefan Küng er en av disse tempospesialistene, så det var ikke akkurat overraskende at han vant gårsdagens tempoetppa. Hva jeg var mer spent på, var om det ville bli endringer av betydning i sammendraget. At Primoz Roglic tapte 19 sekunder til Stefan Küng er ikke veldig interessant. Det er mer interessant at han tok 33 sekunder på Enric Mas, og når sant skal sies hadde jeg ventet at han skulle ta mer. Han tok 1 minutt og 28 sekunder på Felix Gall, som betyr at Primoz Roglic når ligger på andre plass, 1.37 bak Enric Mas og 1.24 foran Felix Gall. Vi kan vente oss noen ganske heftige etapper i dag og i morgen. Ellers kan jeg ikke se endringer av stor betydning.

Dagens etappe er 210,8 km lang kupert etappe med toppavslutning. Nå drar det seg til mot en finale. Enric Mas har ikke en trygg ledelse. Richard Carapaz på fjerne og Oscar Onely på femte kan også prøve å klatre opp på pallen.

Nå er vi tilbake til Middelhavskysten og Costa del Sol, med kjente feriebyer som Marbella og Malaga. Det drikkes nok ganske sikkert mye vin blant turistene på Costa del Sol.

Viner fra Malaga var en gang en storhet, men det er nok i dag en falmet storhet — med mindre hipsterne har kastet seg over den vinen også. Mange viner som har navn etter byer, som Bordeaux og Porto, ble ikke nødvendigvis produsert i eller i umiddelbar nærhet av byen. De har navn etter byen som vinen ble skipet ut fra. Om det også gjelder for Malaga, vet jeg ikke. Siden dette er en vin som hadde bedre ry før, valgte jeg å gå til klassikeren blant norske vinbøker, Haakon Svenssons “Vin og brennevin”, som jeg har i tredje utgave ved Thor Richard Teien fra 1981. Min far hadde den boken i andre utgave, og det var den første vinboken jeg leste, en bok med mange underlige franske navn, som ikke ante hvordan man skulle uttale. Gösta Hammarlunds illustrasjoner er en god grunn til å anskaffe den boken. Man må til et antikvariat for å finne den. Malagavin var visst passé den gangen også. Dette er det som står om den vinen:

“I gamle dager hadde Malaga-vinen et ganske godt ord på seg. Nå lager man i Malaga en brun, karamellisert sterkvin, hvor innkokt most (arrope) og sprit dominerer vinens aroma og smak. Den anvendes fortrinnsvis som såkalt sykevin, men har, slik den importeres, absolutt ingen medisinske egenskaper. Malaga leveres oftest til apotek, som tilsetter vinen jern og andre styrkende midler.”

Jeg har hørt om sykebrennevin, ikke minst fra forbudstiden. Men sykevin, den var ny for meg. Jeg finner ikke noen “klassisk” Malaga-vin hos Vinmonopolet. Denne “klassiske” Malaga-vinen var den eneste jeg hadde hørt om fra denne delen av Spania, men jeg har aldri smakt den.

Vinmonopolet har fem hvitviner fra Malaga, alle laget av druen Muscat of Alexandria. Fire er søte og en ser ut til å være tørr. De har også fire rødviner fra Malaga. Det har ganske ulike drueblandinger, og jeg vet ikke om det er mulig å løfte fram noe som er typisk for rødviner fra dette området.

Sierra Malaga, som betyr noe slikt som fjellområdene bak/ved Malaga. Dette er også et vinområde som var ukjent for meg, fram til jeg begynte å forberede dette. Vinene beskrives som ganske lette, laget for å kunne drikkes unge — noe som bør passe i et varmt områd. Vinmonopolet har en hvitvin og fem rødviner herfra, men heller ikke disse vet jeg noe om. Også disse har ganske ulike drueblandinger.

Los vinos de la Vuelta 2026

Los vinos de la Vuelta

Les Vins du Tour de France

I vini del Giro d'Italia

Ønsker du bedre for­hold for syklende?

Meld deg inn i Syk­lis­tfor­eningen, orga­ni­sa­sjo­nen som arbei­der for hver­dags– og tur­syk­lis­ter. Syk­lis­tene arbei­der poli­tisk nasjo­nalt og lokalt for å bedre for­hol­dene for syk­lis­ter. Vi tren­ger en slag­kraf­tig orga­ni­sa­sjon om iva­re­tar de syk­len­des inter­es­ser. Som med­lem får du gode med­lems­til­bud og andre for­de­ler. Meld deg inn nå! Se her om Sykistforeningens lokal­lag i Oslo.

Dessverre er Syklistforeningen medlem av Trygg Trafikk,  som er en bilistorganisasjon med hovedbudskap at bilen skal fram, og at alle andre må passe seg. Når det gjelder sykling har de ikke stort annet å bidra med enn et evindelig mas om å bruke hjelm. Enda verre: Trygg Trafikk er igjen medlem av bilbransjens lobbyorganisasjon Opplysningskontoret for veitrafikken. Dette gjør at jeg har blitt ganske ambivalent til foreningen. Men lokallaget i Oslo gjør en viktig jobb for oss som bor der.

Gras­rot­an­de­len: Er du blant oss som pleier å tape pen­ger på tip­ping, Lotto eller andre penge­spill fra Norsk Tip­ping? La noe av pen­gene gå til å støtte arbei­det for de syk­len­des inter­es­ser. Syklistforeningen Oslo  er regist­rert som gras­rot­mot­ta­ker num­mer 995213400 (peker til PDF-fil med strek­kode du kan ta med deg til kom­mi­sjo­næ­ren). Grasrotandelen må gå til lokale foreninger, så jeg håper andre lokallag også benytter den muligheten. Men jeg har ikke noen detaljer om dette. Les mer om gras­rot­an­de­len hos Norsk Tip­ping.