Det ungdommelige pågangsmotet holdt ikke helt inn. Chris Harper tok en klar seier. Simon Yates fikk sin revansje i bakken der han tapte for Chris Froome i 2018. Jeg hadde ikke ventet at det skulle bli Simon Yates som skulle ikle seg den rosa ledertrøyen før siste etappe. Jeg hadde ventet at Richard Carapaz skulle vært en større trussel mot Isaac del Toro.
I dag er det en 143 km lang, flat finaleetappe. Simon Yates leder med 3:56. Bare uhell kan hindre at han vinner årets Giro d’Italia. Mads Pedersen har så solid ledelse i konkurransen om poengtrøyen, så han får nok den. Det deles ikke ut noen klatrepoeng på dagens etappe, så Lorenzo Fortunato trenger bare å komme til mål for å sikre seg klatretrøyen. Det holdt ikke helt for Isaac del Toro, men han får i alle fall med seg ungdomstrøyen.

Det har blitt en Giro-tradisjon med denne avsluttende etappen i Roma. Tour de France avslutter i Paris, men den avslutningsetappen starter i alle fall på ulike steder. Avslutningsetappen i Giro d’Italia er ren reprise. Da må det også bli reprise i vinvalget.
Roma ligger i Lazio. Lazio er ikke blant Italias mest spennende vinområder. Skal vi tro Italiensk vin, og jeg ser ingen grunn til ikke å gjøre det, gjør at tilgangen til et stort og stabilt marked rundt Roma at motivasjonen for nytenkning og forbedringer er begrenset.
DOC Roma omfatter det meste av områdene rundt Roma, og omfatter geografisk mange av de andre klassifiserte områdene i nærheten av Roma. Den mest kjente vinen fra området nær Roma, er Frascati, som ligger litt syd-øst for Roma. Det er tre klassifiseringer innenfor Frascati. DOC Frascati, en hvitvin laget i hovedsak av druen malvasia del Lazio. DOCG Frascati Superiore skal ha 0,5% høyere alkoholprosent. DOCG Cannellino di Frascati er en søt vin, men ikke av de aller søteste.
Som så mange vinområder nær storbyer, er Frascati under sterkt press. Det er andre former for eiendomsutvikling som er mer lønnsomme enn vinproduksjon.
For å markere avslutningen av en Grand Tour, bør man ha noen dråper som passer til anledningen. Da tenker jeg litt mindre på geografien, men til avslutningen av Giro d’Italia bør vi helst holde oss i Italia. Jeg ville ha valgt en av Italias beste musserende viner, enten en Franciacorta eller en musserende vin fra Trento. Jeg skrev litt om Franciacorta til 8. etappe, 17-maietappen.
Tilfeldighetene vil at jeg befinner meg i Champagne den dagen denne etappen sykles. På programmet står blant annet et besøk til champagnehuset Joseph Perrier, et champagnehus med kjellere som står på UNESCOs verdensarvliste. Så det er liten tvil om hva som kommer til å bli min vin denne dagen.
Dermed er det slutt på Giro d’Italia for denne gang. Men det er bare å si arrivederci. 5. juli starter Tour de France. I år starter vi i Nord, i Lille, ikke langt fra der Paris-Roubaix ender. For sykkelinteresserte nordmenn er Tour de France ekstra interessant når Uno-X er et av de lagene som deltar. De bidro til å sette farge på rittet i fjor, og vi kan håpe de viser seg fram i år også.
Italiensk vin
Min hovedkilde til kunnskap om italiensk vin er Thomas Ilkjær, Paolo Lolli, Arne Ronold og Ole Udsen: Italiensk vin. Boken kom i tredje utgave i 2018. Siden det hele tiden skjer mye spennende på vinfronten, er denne utgaven selvfølgelig utvidet sammenlignet med tidligere utgaver. I den forrige utgaven hadde forfatterne valgt en systematikk basert på sykkel, ved å dele den inn etter ledergruppen, forfølgerne, hovedfeltet og grupettoen. Jeg syntes i utgangspunktet det var en morsom idé. Men etter å ha brukt den boken en del, syntes jeg ikke at det fungerte. Når man skulle flytte seg fra en region til en annen, måtte man sjekke i innholdsfortegnelsen i hvilken del av feltet forfatterne hadde plassert naboregionen. I tredje utgave har forfatterne valgt en geogfrafisk systematikk, som fungerer bedre. Støtt din lokale bokhandler, og kjøp den der du pleier å kjøpe bøker.
Gambero Rosso Italian Wines
Denne boken utgis hvert år, og er den boken man skal ha for å kunne orientere seg i italiensk vinproduksjon. Man skal selvsagt ha siste utgave, som er 2025-utgaven.
Boken er delt inn etter distrikter. Innenfor hvert distrikt er produsentene listet alfabetisk. Årets utgave omtaler 2647 produsenter og mer enn 25,012 viner.
Boken finnes både i en paperback og Kindle utgave. Et år kjøpte jeg Kindle utgaven. Det angret jeg på. Kindle fungerer dårlig for en oppslagsbok hvor man skal bla mye fram og tilbake. De kunne sikkert laget en bedre elektronisk utgave, men jeg var ganske misfornøyd med den jeg kjøpte.
Kjøp den fra Amazon UK.
I vini del Giro d'Italia 2025
- Etappene er offentliggjort
- 1. etappe: Durazzo (Durrës) – Tirana (Tiranë) (Albania)
- 2. etappe: Tirana (Tiranë) – Tirana (Tiranë) TUDOR ITT (Albania)
- 3. etappe: Valona (Vlorë) – Valona (Vlorë) (Albania)
- 4. etappe: Alberobello (Pietramadre) – Lecce
- 5. etappe: Ceglie Messapica – Matera
- 6. etappe: Potenza – Napoli
- 7. etappe: Castel di Sangro – Tagliacozzo
- 8. etappe: Giulianova – Castelraimondo
- 9. etappe: Gubbio – Siena
- 10. etappe: Lucca – Pisa TUDOR ITT
- 11. etappe: Viareggio – Castelnovo ne’ Monti
- 12. etappe: Modena – Viadana (Oglio-Po)
- 13. etappe: Rovigo – Vicenza
- 14. etappe: Treviso – Nova Gorica/Gorizia
- 15. etappe: Fiume Veneto – Asiago
- 16. etappe: Piazzola sul Brenta – San Valentino (Brentonico)
- 17. etappe: San Michele all’Adige (Fondazione Edmund Mach) – Bormio
- 18. etappe: Morbegno – Cesano Maderno
- 19. etappe: Biella – Champoluc
- 20. etappe: Verrès – Sestrière (Vialattea)
- 21. etappe: Roma – Roma
I vini del Giro d'Italia
- I vini del Giro d'Italia 2025
- I vini del Giro d'Italia 2024
- I vini del Giro d'Italia 2023
- I vini del Giro d’Italia 2022.
- I vini del Giro d’Italia 2021.
- I vini del Giro d’Italia 2020.
- I vini del Giro d'Italia 2017
- I vini del Giro d'Italia 2016
- I vini del Giro d'Italia 2015
- I vini del Giro d’Italia 2014
- I vini del Giro d’Italia 2013
- I vini del Giro d’Italia 2012
- I vini del Giro d’Italia 2011
Les Vins du Tour de France
- Les vins du Tour de France 2025
- Les vins du Tour de France 2024
- Les vins du Tour de France 2023
- Les Vins du Tour de France 2022
- Les Vins du Tour de France 2021
- Les Vins du Tour de France 2020
- Les Vins du Tour de France 2019
- Les Vins du Tour de France 2018
- Les Vins du Tour de France 2017
- Les Vins du Tour de France 2016
- Les Vins du Tour de France 2015
- Les Vins du Tour de France 2014
- Les vins du Tour de France 2013
- Les vins du Tour de France 2012
- Les vins du Tour de France 2011
- Les vins du Tour de France 2010
Los vinos de la Vuelta
- Los vinos de la Vuelta 2025
- Los vinos de la Vuelta 2024
- Los vinos de la Vuelta 2023
- Los vinos de la Vuelta 2022
Ønsker du bedre forhold for syklende?
Meld deg inn i Syklistforeningen, organisasjonen som arbeider for hverdags– og tursyklister. Syklistene arbeider politisk nasjonalt og lokalt for å bedre forholdene for syklister. Vi trenger en slagkraftig organisasjon om ivaretar de syklendes interesser. Som medlem får du gode medlemstilbud og andre fordeler. Meld deg inn nå! Se her om Sykistforeningens lokallag i Oslo.
Dessverre er Syklistforeningen medlem av Trygg Trafikk, som er en bilistorganisasjon med hovedbudskap at bilen skal fram, og at alle andre må passe seg. Når det gjelder sykling har de ikke stort annet å bidra med enn et evindelig mas om å bruke hjelm. Enda verre: Trygg Trafikk er igjen medlem av bilbransjens lobbyorganisasjon Opplysningskontoret for veitrafikken. Dette gjør at jeg har blitt ganske ambivalent til foreningen. Men lokallaget i Oslo gjør en viktig jobb for oss som bor der.
Grasrotandelen: Er du blant oss som pleier å tape penger på tipping, Lotto eller andre pengespill fra Norsk Tipping? La noe av pengene gå til å støtte arbeidet for de syklendes interesser. Syklistforeningen Oslo er registrert som grasrotmottaker nummer 995213400 (peker til PDF-fil med strekkode du kan ta med deg til kommisjonæren). Grasrotandelen må gå til lokale foreninger, så jeg håper andre lokallag også benytter den muligheten. Men jeg har ikke noen detaljer om dette. Les mer om grasrotandelen hos Norsk Tipping.