Los vinos de la Vuelta 2025. 14. etappe. Avilés — La Farrapona. Lagos de Somiedo

Det ble som ventet en hard etappe i går. Jeg hadde ventet at Jonas Vingegaard skulle ta den, men Joao Almeida var sterkere. Mads Pedersen virker nærmest ustoppelig i kampen om den grønne poengtrøyen. Det er imponerende hvordan han kjemper seg over harde klatringer, når det er noen poeng å hente på den andre siden. Torsein Træen kom inn på 14. plass, og falt ned til niende plass i sammendraget. Det viktigste blir at han klarer å holde seg innenfor topp ti.

I dag er det nok en fjelletappe, 135 km lang med toppavslutning. Det er tre klassifiserte stigninger. Den første er tredjekategori. Etter denne kommer de til en virkelig heftig stigning, San Lorenzo Desnivel. Den er 10,5 km lang og har en gjennomsnittlig stigning på 8,5%, men med 14% slutten. Avslutningen er 16,9 km lang, med en gjennomsnittlig stigning på 5,9%. Jeg har igjen troen på Jonas Vingegaard.

https://www.cyclingstage.com/vuelta-2025-route/stage-14-spain-2025/

Vi er fortsatt i Asturias. Som jeg har nevnte i går, kan ikke Asturias by på veldig mye interessant vin. Det brygges en del øl, som jeg ikke kjenner. Og man produserer cider uten kullsyre, som jeg heller ikke kjenner. Noe mer drikke kan jeg ikke by på i dag. Etappen ender på grensen til Castilla y León og det er et interessant vinområde. Men det er en stor region, og vi må mye lenger syd for å finne interessant vin. Så vi går ikke inn i det området i dag.

Vi er i et geologisk interessant område. Selv om det er mye fjell her i nord, er det ikke det samme fjellet. En gruppe geologer har laget serier om geologien langs de store sykkelritten. Dessverre har de ikke laget noen slike i år. I en melding på Bluesky til etappe 14 i fjor, skriver de:

“Compare to the geological map. The colors indicate rocks of different ages, folded into large upward ‘anticlines’ and downward ‘synclines’. The lines with triangles are faults where rock units are pushed over each other. The harder layers stick out to make ridges and the softer ones make valleys.”

De tok med dette geologiske kartet.

Det er en serie meldinger om dette på Bluesky. I 2023 hadde de et innlegg om geologien i Spania. Jeg synes geologi er spennende og interessant, og det er viktig for fjellformasjonene de sykler i, og for vinproduksjon. Men jeg går ikke mer inn på det. Gå heller til de geologene jeg viser til.

I mangel av drikke, henter jeg fram noe musikk i dag. Isaac Albéniz er en av Spanias kjente komponister. En av hans kjente komposisjoner går under navnet “Asturias (Leyenda)”. Den tråden som forbinder komposisjonen med Asturias er i beste fall tynn. Men i mangel av noe annet får man klamre seg til tynne tråder. Isaac Albéniz var fra Catalonia, og komposisjonen ble først utgitt i Barcelona. Komposisjonen er inpirert av andalusisk flamenco og ikke musikk fra Asturias. Navnet Asturias (Leyenda) ble gitt av den tyske forleggeren Hofmeister ved en utgivelse i 1911, etter Isaac Albéniz’ død i 1909. Men navnet har blitt hengende ved komposisjonen.

Det finnes mange versjoner transkribert for gitar. Da jeg lette etter en innspilling på YouTube fant jeg flest fremført på gitar. Men Isaac Albéniz komponerte den for piano, så jeg starter med en innspilling med piano. Det er ikke mulig å overføre musikk eksakt fra piano til gitar. Når man bruker alle ti fingrene, er det mulig å spille ti toner samtidig på et piano, men gitaren har bare seks strenger slik at det ikke er mulig å spille flere enn seks toner samtidig. Et moderne piano med 88 tangenter har et register på litt over syv oktaver. En gitar har et register på et sted mellom tre og fire oktaver, og man skal være særdeles langfingret for å kunne utnytte hele registeret på en gang. Man kan spille toner som ligger tett på et piano, men det er ikke mulig å spille mer enn en tone om gangen på en streng på gitaren. De som har transkribert for gitar har løst dette på litt ulike måter. Uansett: Her er den først for piano.

Men jeg tar også med en versjon hvor den spilles på gitar. Jeg har her valgt en innspilling med den autstralske gitaristen John Williams. Jeg oppdaget gitaristen John Williams før jeg oppdaget komponisten John Williams, som særlig er kjent for filmmusikk, og det tok litt tid før jeg forsto at det ikke er samme person. Litt nerdestoff: Når man spiller klassisk gitar kan det ofte bli litt støy når man flytter fingrene på venstre hånd, en støy man på engelsk gjerne kaller “squeeky”, jeg har ikke funnet noen god norsk betegnelse. John Williams har perfeksjonert en renere teknikk, og det er veldig sjelden man hører dette når han spiller.

Det finnes en bedre innspilling med John Williams som også er tilgjengelig på YouTube, men den lar seg ikke inkludere på en nettside som denne. Så da må du gå til YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=GY5y4Rp3tU8

For supernerder har jeg også tatt med en innspilling med Andrès Segovia. Særlig fra ca 2.30 minutter og utover blir det ganske tydelig at hans teknikk ikke er like ren som John Williams’.

Los vinos det la Vuelta 2025.

Los vinos de la Vuelta

Les Vins du Tour de France

I vini del Giro d'Italia

Ønsker du bedre for­hold for syklende?

Meld deg inn i Syk­lis­tfor­eningen, orga­ni­sa­sjo­nen som arbei­der for hver­dags– og tur­syk­lis­ter. Syk­lis­tene arbei­der poli­tisk nasjo­nalt og lokalt for å bedre for­hol­dene for syk­lis­ter. Vi tren­ger en slag­kraf­tig orga­ni­sa­sjon om iva­re­tar de syk­len­des inter­es­ser. Som med­lem får du gode med­lems­til­bud og andre for­de­ler. Meld deg inn nå! Se her om Sykistforeningens lokal­lag i Oslo.

Dessverre er Syklistforeningen medlem av Trygg Trafikk,  som er en bilistorganisasjon med hovedbudskap at bilen skal fram, og at alle andre må passe seg. Når det gjelder sykling har de ikke stort annet å bidra med enn et evindelig mas om å bruke hjelm. Enda verre: Trygg Trafikk er igjen medlem av bilbransjens lobbyorganisasjon Opplysningskontoret for veitrafikken. Dette gjør at jeg har blitt ganske ambivalent til foreningen. Men lokallaget i Oslo gjør en viktig jobb for oss som bor der.

Gras­rot­an­de­len: Er du blant oss som pleier å tape pen­ger på tip­ping, Lotto eller andre penge­spill fra Norsk Tip­ping? La noe av pen­gene gå til å støtte arbei­det for de syk­len­des inter­es­ser. Syklistforeningen Oslo  er regist­rert som gras­rot­mot­ta­ker num­mer 995213400 (peker til PDF-fil med strek­kode du kan ta med deg til kom­mi­sjo­næ­ren). Grasrotandelen må gå til lokale foreninger, så jeg håper andre lokallag også benytter den muligheten. Men jeg har ikke noen detaljer om dette. Les mer om gras­rot­an­de­len hos Norsk Tip­ping.